Gdzie znajduje się komputer?
Komputer - wyraz ten kojarzy się większości użytkowników jedynie z pudłem, w którym znajdują się takie podzespoły, jak: płyta główna, pamięć, karty rozszerzeń, procesor, dysk twardy, napęd optyczny, wentylator... Do tego myszka, klawiatura, monitor. Niemniej jednak to tylko przykład komputera, a nie jedyna jego postać.
Komputer to także inne urządzenia elektroniczne wyposażone w mikroporocesor. Może to być nowoczesna pralka, lodówka, miniwieża, odwtarzacz DVD. Dlaczego w mikroprocesor?
Procesor, czyli CPU (Central Processing Unit), stanowi tak jakby mózg każdego komputera. Świadczy on o jego wydajności wyniakającej z mocy obliczeniowej. Praktycznie każde urządzenie elektroniczne wyposażone w CPU nazywane jest komputerem. CPU czasami jest używane jako skrót od ComPUter, czyli komputer.
Prawie każde urządzenie wyśweitlające możnaby nazwać mianem koputera, pod warunkiem, że zawierają mikroprocesor. Niemniej jednak chcąc kupić zegarek elektroniczny, kalkulator czy pralkę nie mówimy, że chcemy kupić komputer. Byłoby to śmieszne. Możemy jednak śmiało twierdzić, że urządzenia te zawierają komputer, bo tak w istocie jest.